Obroty spadają, sprawdź Google trends

autor: Adam Promowski, dnia: 14 maja 2015

Prowadzisz biznes lub sklep internetowy, a wynik finansowy nie jest już tak imponujący jak kiedyś? Teoretycznie dłuższy staż na rynku i większe doświadczenie powinno raczej sprzyjać zwiększeniu sprzedaży. Jeśli jesteś zaniepokojony i zaczynasz szukać odpowiedzi, warto przyjrzeć się otoczeniu i sprawdzić, co się zmieniło na rynku, podczas gdy Ty byłeś zajęty prowadzeniem interesu.

Jednym z łatwiejszych narzędzi jakie można wykorzystać w poszukiwaniach, jest Google Trends, dostępny pod adresem:

trends.google.com

 

Google Trends to jedno z tych niewielu narzędzi, gdzie Google dzieli się swoją wiedzą pochodzącą z analizy wyszukiwań. Najprościej rzecz ujmując, można tam uzyskać informację o tym, czy użytkownicy częściej czy rzadziej wysyłają zapytanie dotyczące danego słowa kluczowego.

To, co Google pokazuje w pierwszej kolejności, to trendy z ostatniego czasu – jeśli szukasz inspiracji,dobrze jest się pobawić, aczkolwiek prawdziwa wartość narzędzia ukryta jest nieco głębiej.

Wpisując wybrane określenie możemy wyświetlić krzywą popularności zwrotu na przestrzeni ostatnich 11 lat. Nie ma tutaj mowy o ujawnianiu danych liczbowych. Krzywe są skalowane według ostatniego maksimum popularności. Moment, w którym dane określenie było popularne najbardziej, to zawsze najwyższy punkt wykresu i zarazem punkt odniesienia.

Poniżej zaprezentowano wyniki dla zwrotu „pozycjonowanie stron”.

 

Zwrot był najczęściej wpisywany w 2005 r. i do dziś dnia traci na popularności. Popularność w dniu dzisiejszym, to jedynie 20 % tego, co było jeszcze 10 lat temu. Prawda, że zaskakujące ?

Zalecam tutaj ostrożność we wnioskowaniu, ponieważ przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele ale jednocześnie nie można ignorować istniejących trendów. Jeśli okaże się, że produkt, który sprzedajesz nie jest już tak popularny jak kiedyś, oznacza to, że rynek się kurczy. Jeśli chcesz przetrwać, musisz zmienić strategię lub pogodzić się z trendem.

Zapraszamy na kawę na Plac Andersa 7 w Poznaniu – sprawdźmy razem twoje trendy.